W dniach 22-23 maja 2024 roku uczniowie klas Va i Vb wraz z wychowawcami panią Anetą Szczepańską i panią Teresą Żurek oraz panią pedagog specjalną Katarzyną Szymańską wyjechali na wycieczkę do Krynicy - Zdrój. Celem wyprawy było zapoznanie z walorami turystycznymi tego regionu.

Na miejsce dojechaliśmy bezpiecznie. Pierwszym punktem był krótki spacer po mieście, który zaprowadził nas do kolejki linowo - terenowej.

Po drodze zatrzymaliśmy się pod pomnikiem naszego wieszcza narodowego Adama Mickiewicza i zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie. Od tej pory każdy uczeń będzie kojarzył autora epopei narodowej - “Pan Tadeusz” i innych lekturowych utworów.

Następną atrakcją był wjazd kolejką na Górę Parkową. Szczyt znajduje się w samym sercu Krynicy, nad krynickim deptakiem spacerowym. Jest to wielki park zdrojowy, położony na jej stokach. To doskonały teren spacerowy. Można zobaczyć tu wiele ciekawych miejsc, np. stawy z łabędziami, altany “Wanda” i “Marzenie”, statuę Najświętszej Marii - Panny  - Królowej Krynickich Zdrojów, ławeczkę Kraszewskiego. Atrakcję stanowią też tzw.“Rajskie ślizgawki”.

W piękny słoneczny dzień uczestnicy ze szczytu podziwiali przepiękną panoramę Beskidu Sądeckiego, Beskidu Niskiego oraz Tatr. Te widoki zostaną na stałe w pamięci każdego ucznia.

W drodze powrotnej uczniowie schodzili z Góry Parkowej pieszo. Podziwiali leśne ścieżki, mieszkańców parku (sarny, kolorowe ptaki i przepiękną roślinność).

Po takim spacerze dotarliśmy do hotelu, gdzie czekał na nas przepyszny obiad.

Po krótkim odpoczynku wybraliśmy się na zwiedzanie kurortu. “Krynicki Deptak” to serce i najbardziej kultowe miejsce uzdrowiska. Usytuowano tutaj najważniejsze zabytki, w tym pijalnie wód mineralnych, np. pijalnia Mieczysław, Stare Łazienki mineralne, Pijalnia Główna - to ogromna przestrzeń wypełniona egzotycznymi roślinami, gdzie uczniowie próbowali wód mineralnych cieszących się dużą sława, ze względu na walory zdrowotne i smakowe, muzeum Nikifora przy Bulwarach Dietla, w pięknej drewnianej willi Romanówka, ogromną podświetlaną fontannę otoczoną ławeczkami zawsze pełnymi turystów, klimatyczne ruchome lodziarnie w stylu galicyjskim.

Zakupione pamiątki na “Krynickim Deptaku” będą przypominać pobyt w malowniczym i pełnym kwiatów uzdrowisku.

Wieczorem czekała na uczniów wspaniała niespodzianka na świeżym powietrzu w bardzo klimatycznym zakątku obok hotelu. Był to grill. Uczniowie cieszyli się smakiem grillowanej kiełbasy i innych pyszności.

Zmęczeni, ale pełni wrażeń zakończyliśmy pierwszy dzień.

Następnego dnia uśmiechnięte panie z hotelu zaprosiły uczniów na przepyszne śniadanie w formie stołu szwedzkiego.

Celem drugiego dnia wycieczki były Ogrody Sensoryczne na Zapopradziu w Muszynie, dokąd pojechaliśmy autokarem.

To wspaniałe miejsce na spacery i wypoczynek. Siłownie na świeżym powietrzu, mała architektura, różnorodne rośliny, strumyki oraz wieża widokowa sprawiła, że kilkugodzinny pobyt minął niezauważalnie.

W dalszych ogrodach podziwialiśmy posągi różnych bogów, 22 gatunki ptaków m.in.czarne łabędzie.

Uczniów zachwycił też magiczny rynek w Muszynie.

W drodze powrotnej udaliśmy się na pyszny obiad do hotelu i krótki odpoczynek.

Powrót do domu był pełen wrażeń, w autokarze uczniowie wymieniali się swoimi spostrzeżeniami. Uśmiechnięci i radośni wrócili na parking pod szkołę, gdzie czekali na nich rodzice.