22 kwietnia 2022 roku z okazji Światowego Dnia Ziemi w Publicznej Szkole Podstawowej w Ujeździe odbyło się wiele działań, których głównym celem było podniesienie świadomości ekologicznej dzieci i młodzieży oraz poprawa kondycji otaczającej nas przyrody.

Przedsięwzięcia szkolne miały na celu pokazanie konkretnych rzeczy, które można zrobić, by ratować przyrodę. Tego dnia wychowankowie oddziałów przedszkolnych wzięli udział w warsztatach z pracownikiem Nadleśnictwa Łagów – Andrzejem Zagnieńskim. Leśnik przypomniał o właściwym zachowywaniu się podczas przechadzek polesie oraz zaprezentował ciekawe materiały dydaktyczne: broszury, bajki, malowanki. Podczas zajęć dzieci segregowały wymieszane nasionka różnych roślin oraz sadziły swoje drzewka dębu z nasion przyniesionych przez leśnika. Powstał również kącik przyrody, który jest doskonałym miejscem do prowadzenia obserwacji, poznawania cyklu rozwoju roślin oraz uczenia się systematycznej pielęgnacji sadzonek.

Dzień Ziemi był również okazją do oglądania prezentacji multimedialnych oraz filmów edukacyjnych, dzięki którym uczniowie ze szkoły w Ujeździe wzbogacili swoją wiedzę na temat czystości wód i konieczności jej oszczędzania oraz segregacji i recyklingu.

Zwieńczeniem obchodów był pokaz mody ekologicznej na wesoło („z przymrużeniem oka”)w wykonaniu przedszkolaków oraz uczniów klas I-VIII. Zaprezentowane eko-kreacje powstały z różnorodnych materiałów przeznaczonych do recyklingu np. kartonów, worków, gazet, toreb papierowych, nakrętek plastikowych itd. Były też ciekawe nakrycia głowy i biżuteria z surowców wtórnych. Modele i modelki z Ujazdu z ogromnym wdziękiem prezentowali swoje ubiory.