23 listopada 2023r. uczniowie klas V-VIII Publicznej Szkoły Podstawowej im. Marii Skłodowskiej-Curie w Ujeździe uczcili pamięć Aleksandra Fredry i jego 230 rocznicę urodzin, podziwiając najbardziej znaną komedię hrabiego Aleksandra Fredry na dużej scenie Teatru Powszechnego im. Jana Kochanowskiego w Radomiu.

Szczęśliwe zakończenie, niezwykłe efekty dźwiękowe, współczesność i brawura. Takie emocje dostarczyła odbiorcom inscenizacja dzieła Aleksandra Fredry -„Zemsty” ponadczasowej opowieści o sąsiedzkim sporze o mur między Cześnikiem i Rejentem.Uczniowie PSPw Ujeździe bardzo dobrze znają utwory sceniczne. Komedia Fredry,  bawi,śmieszy, ale także uczy – jest utworem z kanonu lektur obowiązkowych, który należy zapamiętać.Wspaniała gra aktorów, żywe dialogi, ciekawa sceneria, współczesne, starannie dobrane kostiumy- wszyscy z zainteresowaniem podziwiali sztukę Fredry. W czasie trwania spektaklu na sali panowała cisza i skupienie. Gdy przedstawienie zakończyło się wybrzmiały długie i głośne brawa. Spektakl był znakomity i wszystkim się podobał.

Uczniowie zadowoleni, w dobrych nastrojach wrócili do domu.Opiekę nad uczniami sprawowały: Anna Maj (organizatorka przedsięwzięcia) Teresa Słowik,Marta Orkisz.