„Razem dla ekologii – przez edukację do działania” – pod takim hasłem Stowarzyszenie Zamek Krzyżtopór w Ujeździe we współpracy z Europejskim Funduszem Rolnym na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich przygotowało projekt, do udziału w którym zaproszono również uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej w Mydłowie.

 Uczniowie klas V i VI chętnie włączyli się w proponowane działania, promujące postawy proekologiczne. Wzięli udział w konkursie, przygotowując pomysłowe karmniki z recyklingu (oddanie prac nastąpiło 29.04.2024 r.). Udowodnili w ten sposób, że można zrobić nową, pożyteczną rzecz ze zużytych już przedmiotów i dać im „nowe życie”, zamiast wyrzucać je, zwiększając ilość śmieci zalegających na wysypiskach.

 Tego typu działania rozwijają uzdolnienia i kreatywność młodych ludzi oraz uczą ich odpowiedzialności za wspólne dobro, jakim jest środowisko naturalne.

 Dnia 30 kwietnia 2024 r. uczestnicy – uczniowie klas IV – VII  oraz organizatorzy projektu, spotkali się na Zamku Krzyżtopór w Ujeździe. Zwycięzcom konkursu plastyczno – technicznego na najbardziej oryginalny karmnik z recyklingu rozdano nagrody, a wszystkim biorącym w nim udział – pamiątkowe dyplomy.

 Nagrody oraz dyplomy wręczył uczniom Burmistrz Miasta i Gminy Iwaniska, Pan Marek Staniek.

 Prace uczniów z Mydłowa zostały wyróżnione na tle innych – Oliwia Podsiadło (z klasy VI) zdobyła II miejsce, a Bartłomiej Susfał (również z klasy VI) – miejsce III.

 W czasie spotkania uczniowie wysłuchali również prelekcji o recyklingu oraz poszerzyli swoje wiadomości na temat lasu i jego ochrony.

 Następnie uczniowie mogli rozwijać własną kreatywność oraz ćwiczyć umiejętność pracy zespołowej, podczas tworzenia w grupach gier planszowych o tematyce ekologicznej, według swoich pomysłów.

 Na zakończenie, wszyscy uczestnicy zebrali się na dziedzińcu zamkowym, aby wspólnie usiąść przy ognisku i posilić się pieczonymi kiełbaskami, a ponieważ pogoda dopisała i było naprawdę ciepło i słonecznie, obowiązkowym punktem programu musiały być też lody.