Uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Ujeździe uczestniczyli w niezwykłych lekcjach historycznych na Zamku Krzyżtopór.

„Żywe” lekcje historii, podczas których uczniowie mogli „przenieść się w czasie”, poznawać dawne dzieje, pogłębiać wiedzę historyczną oraz znajomość samego zamku i jego losów dostarczyły wiele emocji i były ciekawym przeżyciem. Największe jednak zainteresowanie wzbudziło wcielanie się w szlachciców i szlachcianki. Uczniowie zakładając charakterystyczne szlacheckie stroje poznali tradycyjne elementy damskiej i męskiej garderoby szlachty, czy także zwyczaje i kulturę ówczesnej epoki. Ponadto pogłębili znajomość różnorodnych legend i anegdot dotyczących  Zamku Krzyżtopór oraz ziemi świętokrzyskiej, miedzy innymi historii o Białej Damie, ukrytych skarbach, czy lustrach w stajniach dla koni w czasach świetności zamku.

Tego typu spotkania z historią są nie tylko efektywnym zdobywaniem wiedzy historycznej, ale również dobrą zabawą dla uczniów, którzy mogą uczyć się w atrakcyjny i innowacyjny sposób- mówi dyrektor szkoły w Ujeździe, Marcin Urbański. Bardzo dobra współpraca z Instytucją Kultury Zamek Krzyżtopór w Ujeździe umożliwia podejmowanie licznych działań motywujących naszych wychowanków i skutecznie przyciągających ich uwagę. Cieszymy się z możliwości realizowania takich przedsięwzięć – dodaje dyrektor.