Publiczna Szkoła Podstawowa w Ujeździe już po raz kolejny włączyła się w kampanię społeczną Instytutu Pamięci Narodowej „Zapal Światło Wolności”.

Akcja ma na celu upamiętnienie gestu solidarności wykonanego w Wigilię Bożego Narodzenia 1981 roku przez  mieszkańców ówczesnego wolnego świata wobec Polaków żyjących w stanie wojennym. W tamtym czasie świecę w oknie Pałacu Apostolskiego w Watykanie zapalił  papież Jan Paweł II. Do postawienia w oknach świec zachęcał także ówczesny prezydent USA Ronald Reagan.
W 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego uczniowie szkoły w Ujeździe wzięli udział w szeregu działań, których celem było przybliżenie tego trudnego okresu w historii naszego kraju oraz propagowanie wartości patriotycznych i obywatelskich. Przedstawione zostały również fakty dotyczące historii stanu wojennego. Były filmy edukacyjne oraz zajęcia, na których wykorzystywano materiały dydaktyczne dostępne na stronie internetowej Instytutu Pamięci Narodowej.

Na zakończenie akcji uczniowie i ich rodzice udekorowali okna swoich domów rozświetlając je świecami lub zniczami. W ten sposób społeczność szkolna z Ujazdu oddała hołd poległym w starciach z milicją, oderwanym od rodzin, internowanym i pobitym na komisariatach.