W oddziałach przedszkolnych w Publicznej Szkole Podstawowej w Ujeździe kultywowane są tradycje związane z okolicznościowymi wydarzeniami. 11 lutego 2021 roku dzieci świętowały Tłusty Czwartek oraz wzięły udział w balu karnawałowym.

Przygotowania rozpoczęły zdalne warsztaty wyrabiania ciasta przeprowadzone przez  panie z  Koła Gospodyń Wiejskich w Ujeździe. Były też filmiki,na których dzieci w swoich domach samodzielnie przygotowywały karnawałowe wypieki według przepisów swoich babć i mam.Po pokazie filmów przedszkolaki z ogromnym zapałem przystąpiły do pracy.Wyrabiały ciasto, formowały pączki, faworki i róże karnawałowe. W szkole roznosił się zapach drożdżowego ciasta wyrabianego według tradycyjnej receptury. Dzieci poznały etapy przygotowywania ciasta i pieczenia pączków, przyglądały się, jakich produktów trzeba użyć, aby pączki były wyśmienite. Zadawały wiele pytań, wąchały zapach ciasta, poznały jego strukturę i konsystencję,formowały kuliste i kształtne pączki. Zdobyte doświadczenia dostarczyły maluchom wielu pozytywnych wrażeń i były doskonałym sposobem poznawania i kultywowania zwyczajów i tradycji.

Degustacja pączków i innych pyszności upieczonych przez rodziców odbyła się podczas balu karnawałowego przedszkolaków. Dzieci pojawiły się na nim w ciekawych przebraniach. Przedszkolaki świetnie się bawiły przy rytmicznej i skocznej muzyce. Wydarzenie zorganizowały wychowawczynie oddziałów przedszkolnych.