Dnia 10 listopada 2023 roku w Publicznej Szkole Podstawowej w Mydłowie odbyła się uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości na pamiątkę 105 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

 Uroczystość rozpoczęła się wprowadzeniem pocztu flagowego i odśpiewaniem hymnu państwowego.

 Uczniowie starali się poprzez słowo poetyckie, fragmenty prozy oraz pieśni patriotyczne pokazać drogę Polaków do wolności. Zobrazowali sytuację polityczną kraju, jaka miała miejsce przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Jednak największy nacisk położyli na ukazanie ducha narodu polskiego, który w czasie 123 lat niewoli, stale wychodził z inicjatywą walki o ojczyznę.

Utwory poetyckie i fragmenty prozy wzruszająco przedstawili uczniowie klasy VIII: Lena Prokop, Zuzanna Sajda, Julia Radosz, Weronika Szymańska, Magdalena Woźniak, Wiktoria Zając, Seweryn Grabowiec, Mateusz Kałucki, Wojciech Perczak, a także uczeń klasy I Marcel Wójcik.

 Pieśni patriotyczne pięknie i emocjonalnie wykonały uczennice z klasy VI: Klaudia  Kołomańska i Martyna Szemraj oraz uczennica klasy I Dominika Brodawka.

 Wykonawcy tej patriotycznej uroczystości stanęli na wysokości zadania. Swoim zaangażowaniem i postawą sprawili, że akademia była wyjątkowa i niepowtarzalna. Uczniowie z zainteresowaniem i w skupieniu wysłuchali oraz obejrzeli tą szczególną lekcję historii.

  Podobnie, jak w ubiegłych latach, nasza szkoła wzięła udział w szóstej edycji akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła do hymnu.” Cała społeczność szkolna  w strojach galowych, wyposażona w rekwizyty narodowe o godzinie 11:11 uroczyście odśpiewała hymn narodowy i w ten sposób włączyła się we wspólne świętowanie kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

To była wyjątkowa oraz bogata w swej treści lekcja historii i patriotyzmu – powiedziała dyrektor szkoły –  pani Dorota Snopek.

Pani dyrektor podziękowała nauczycielom odpowiedzialnym za przygotowanie uroczystości:  pani Barbarze Herezy, pani Mirosławie Tutak i pani Teresie Szymańskiej oraz pogratulowała uczniom pięknego występu.