Gmina Iwaniska, podobnie jak inne samorządy, realizuje Program Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej na lata 2025-2026 ( OLiOC ), który dotyczy wzmacniania systemu ochrony ludności, przygotowania do reagowania w sytuacjach kryzysowych oraz doposażenia służb w niezbędny sprzęt i wyposażenie.
W 2025 roku Gmina Iwaniska podpisała umowę na finansowanie zadań z zakresu ochrony ludności i obrony cywilnej, uzyskując kwotę 395.202,22 zł. Środki te, pochodzące z budżetu państwa, stanowiły wsparcie dla zadań własnych gminy związanych
z zapewnieniem bezpieczeństwa mieszkańcom.
Ochotnicze Straże Pożarne z terenu Miasta i Gminy Iwaniska tj: OSP Iwaniska, OSP Kamieniec, OSP Stobiec, OSP Mydłów, OSP Ujazd, OSP Łopatno, OSP Boduszów, OSP Przepiórów oraz nowo powstała jednostka OSP w Jastrzębskiej Woli, otrzymały następujący sprzęt i wyposażenie: agregaty prądotwórcze, łóżka polowe z materacami, piły spalinowe, defibrylator, zestaw medyczny, aparaty powietrzne, ubrania specjalne, ubrania koszarowe wraz z butami, nosze, plandeki oraz worki na piasek.
Wsparcie rzeczowe otrzymały również: Wydział Gospodarki Wodnej i Kanalizacyjnej oraz Centrum Usług Wspólnych w Iwaniskach. Jednostki te wzbogaciły się o agregaty prądotwórcze oraz zbiornik na AdBlue o poj. 2500 l. i zbiornik na paliwo o poj. 5000 l.
Doposażenie jednostek OSP z Gminy Iwaniska w dodatkowy sprzęt zwiększy skuteczność prowadzenia działań ratowniczych podczas usuwania skutków klęsk żywiołowych, awarii infrastruktury, w sytuacjach kryzysowych oraz znacząco podniesie poziom bezpieczeństwa mieszkańców Miasta i Gminy Iwaniska.









