wtorek, 18 czerwiec 2019
 
 
Dom Pomocy Społecznej kolejną trafioną inwestycją gminy Iwaniska

W Przepiórowie rozpoczyna się potężna inwestycja


Dom Pomocy Społecznej powstanie w gminie Iwaniska, dokładnie w miejscowości Przepiórów. W przetargu wyłoniony został już wykonawca. Marek Staniek, wójt gminy podkreśla, że inwestycja to wyjście naprzeciw oczekiwaniom społecznym. - Podpisaliśmy już umowę z wykonawcą – mówi wójt Marek Staniek. – Do końca tego roku będą postawione fundamenty. Przewidujemy, że obiekt będzie gotowy w przeciągu dwóch, trzech lat. To piękna działka, położona w sąsiedztwie siedmiohektarowego parku i zabytkowego dworku, w którym obecnie mieści się biblioteka. Okolica i jej walory podwyższa atrakcyjność naszej oferty Domu Pomocy Społecznej. 

Budynek został zaprojektowany bardzo nowocześnie zarówno pod względem wewnętrznym jak i zewnętrznym, posiada dwie kondygnacje. Na parterze będzie znajdowało się główne wejście do budynku, stołówka ze świetlicą obsługiwana przez zaplecze kuchenne z częścią socjalną i magazynową, gabinet doraźnej pomocy medycznej, gabinet terapii i rehabilitacji, kaplica, trzy pokoje użytkowników, zaplecze socjalne pracowników, sanitariaty i pomieszczenia techniczne z kotłownią gazową.

- W projekcie przewidzieliśmy powiększony kompleks kuchenny. Chcielibyśmy docelowo, żeby kuchnia Domu Pomocy Społecznej obsługiwała również szkoły w naszej gminie – wyjaśnia wójt.
Na piętrze budynku DPS zaprojektowane są 22 pokoje mieszkalne, pokój pobytu dziennego i pokój odwiedzin, kuchenka podręczna, palarnia, pomieszczenie pomocnicze do prania i suszenia dla pensjonariuszy oraz pomieszczenie służące obsłudze pokoi. Każdy pokój będzie miał wyjście na balkon, balkony są zaprojektowane w taki sposób by stanowić przestrzeń integracyjną dla grup po cztery pokoje. Jednocześnie balkony umożliwią lepsze doświetlenie pokoi.
Komunikacja pomiędzy piętrami odbywać  się będzie za pomocą dwóch klatek schodowych oraz windy dostosowanej do transportu osób niepełnosprawnych. Budynek został zaprojektowany na pobyt 50 osób (25 pokoi dwuosobowych).

- Obecnie 26 osób z naszej gminy przebywa w Domach Pomocy Społecznej, ta liczba z roku na rok wzrasta. Jest coraz większe zapotrzebowanie na tego typu usługi – tłumaczy wójt. – Domy Pomocy Społecznej stają się dobrym miejscem na tak zwaną „złotą jesień”.

Dla gminy Iwaniska nowa inwestycja to także nowe miejsca pracy. W budowanym DPS-ie pracę znajdzie ponad 30 osób.
- Bardzo ważne dla mnie jest ożywianie gospodarcze regionu – wyjaśnia Marek Staniek. – Już teraz nasza gmina zmieniła pozycję w rankingach GUS. Jesteśmy na trzecim miejscu pod względem dochodu na jednego mieszkańca wśród wszystkich gmin powiatu opatowskiego. Wyprzedzają nas tylko gminy Ożarów i Baćkowice. Dziesięć lat pracy na stanowisku wójta daje efekty w postaci rozwoju naszej gminy i to mnie cieszy najbardziej. Od dziesięciu lat wspierają mnie radni i pracownicy urzędu, to ludzie doświadczeni i kochający naszą Małą Ojczyznę.
Dom Pomocy Społecznej w Przepiórowie budowany jest ze środków własnych gminy.

- Gmina nie jest zadłużona, możemy inwestować w poprawę jakości życia mieszkańców – mówi wójt. – Dlatego cieszę się, że rada gminy podejmuje mądre, przyszłościowe decyzje.

 
wstecz   dalej »