W dniu 22 maja 2026 roku w Zespole Szkół nr 2 im. Gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Jędrzejowie odbył się etap wojewódzki Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież  Zapobiega Pożarom”.

W eliminacjach uczestniczyło 39 osób- zwycięzców eliminacji powiatowych . W konkursie wzięło udział dwóch uczniów z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Iwaniskach:

- w kategorii klas I-IV Dominik Górczyński

- w kategorii klas V-VIII- Michał Górczyński

Uczestnicy startowali w trzech kategoriach wiekowych:
- Grupa I- szkoły podstawowe klasy I-IV

- Grupa II- szkoły podstawowe klasy V-VIII

- Grupa III- szkoły ponadpodstawowe

Turniej poprowadził st. bryg. w st. spocz.  Paweł Górniak , Dyrektor Zarządu Wykonawczego Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP w Kielcach.

Uczestników oceniało Jury w składzie:

- st. bryg. Sławomir Pietrzykowski

- asp. Krzysztof Pazera

- druh. Tadeusz Soboń

Pierwszym etapie uczestnicy zmagali się z testem składającym się z 30 pytań . Z każdej grupy zostały wyłonione po 3 osoby z największą liczbą  punktów, które rozpoczęły zmagania w finale ustnym. Każdy z uczestników musiał odpowiedzieć na pięć wylosowanych pytań z zakresu wiedzy pożarniczej, historii pożarnictwa, bezpieczeństwa przeciwpożarowego, ratownictwa medycznego i organizacji i taktyki ratowniczej. Poziom konkursu był  bardzo wysoki, a rywalizacja  niezwykle wymagająca. Dominik i Michał nie dali szans konkurencji, wyczerpująco odpowiadali na wszystkie pytania w finale ustnym. Dzięki świetnemu przygotowaniu oraz opanowaniu pokonali rywali i zdobyli I miejsca w eliminacjach wojewódzkich w swoich kategoriach wiekowych i to oni właśnie będą reprezentować województwo świętokrzyskie na szczeblu centralnym.

Sukces braci Górczyńskich jest dowodem na to, że ciężka praca, systematyczna nauka i rozwijanie swoich pasji przynoszą wspaniałe efekty.

Ogólnopolski etap Turnieju Wiedzy Pożarniczej odbędzie się w Centralnej Szkole Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie w dniach 29 maja - 31 maja 2026 roku.

Serdecznie gratulujemy Dominikowi i Michałowi tak wielkiego sukcesu oraz życzymy powodzenia podczas finału ogólnopolskiego.  

Mocno trzymamy kciuki za kolejne zwycięstwa i życzymy dalszego rozwijania pasji związanej z pożarnictwem !