wtorek, 18 czerwiec 2019
 
 
Święto pszczelarzy z gminy Iwaniska


W niedzielę 23 września swoje święto obchodzili pszczelarze z gminy Iwaniska. Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą sprawowaną w kościele św. Katarzyny P.M pod przewodnictwem ks. Wacława Gieńca – proboszcza parafii. We wstępie do Eucharystii prezes okręgowego związku pszczelarzy w Sandomierzu Jan Świś w krótkich słowach przedstawił sens działania Koła Pszczelarzy w Iwaniskach – gdy wyginą pszczoły, wyginą ludzie. „ Dziś podejmowane są działania aby te małe Boże stworzenia wyprzeć. Wszelkiego rodzaju nawozy i opryski niszczą ekosystem. Pszczoły, które opuściły swoje własne ule przez stosowane środki ochrony roślin nie są w stanie wrócić znów do ula, ponieważ mają inny zapach i nie pozwolą na to strażnice”.

Proboszcz w swym kazaniu porównywał pracujące pszczoły do rolników, którzy swym poświęceniem dbają o to, by zawsze był urodzaj, poświęcają swoje zdrowie i siły by domownikom nie brakło chleba a potem niestety odchodzą w wydawać by się mogło zbyt młodym wieku – tak jak pszczoły, które jeśli pracują na pełnych obrotach ich życie trwa tylko sześć tygodni, ale jest pełne wysiłku by zapylić jak najwięcej roślin i zebrać pełno nektaru.

W darach ofiarnych złożono miód pszczeli wraz z Paschałem z prawdziwego pszczelego wosku, który służył będzie od świat Wielkanocnych.

Na święcie pszczelarzy obecni również byli włodarze gminy – Marek Staniek – wójt Iwanisk oraz Wiesława Słowik – sekretarz.

Dalsze uroczystości miały miejsce na Zamku Krzyżtopór w Ujeździe, gdzie odbył się również poczęstunek dla zaproszonych gości.

 
wstecz   dalej »