środa, 24 kwiecień 2019
 
 
Oratorium o Męczennikach Sandomierskich w roku 200-lecia Diecezji Sandomierskiej


Niezwykła prapremiera Oratorium o Męczennikach Sandomierskich pt. „Dojrzewanie drzewa. Witraż wiernością malowany” odbyła się 30 czerwca 2018 roku w Zamku Krzyżtopór w Ujeździe. Oszczędne słowo, bogata muzyka rozbrzmiewały w murach tej pięknej twierdzy w wykonaniu ponad 150 chórzystów, w tym chórzystów „Voce Angeli” z Krakowa, orkiestry Symfonicznej Filharmonii Świętokrzyskiej i czterech solistów–Joannę Wydorską (sopran), Aleksandrę Gudzio (alt), Karola Lizak (tenor), Marcina Wasilewskiego-Kruk (bas) - pod okiem kompozytorów Piotra Pałki i Huberta Kowalskiego. To niesamowite wydarzenie jest jednym z wydarzeń kulturalnych wpisanych w obchody 200-lecia Diecezji Sandomierskiej.
- Witam serdecznie Państwa w gościnnych progach Zamku Krzyżtopór w Ujeździe –tymi słowami rozpoczął swą przemowę Wójt Gminy Iwaniska, Marek Staniek – W tych murach w latach jego świetności bywało wielu ważnych tego świata: królowie polscy Władysław IV i Stanisław August Poniatowski czy król szwedzki Karol Gustaw. Dziś mamy zaszczyt powitać wśród nas Jego Ekscelencję księdza biskupa diecezji sandomierskiej – Krzysztofa Nitkiewicza. To z jego inicjatywy duch wiary chrześcijańskiej wybrzmi tu w dźwiękach „Oratorium o Męczennikach Sandomierskich” przygotowanego z okazji dwustolecia naszej diecezji. Życzę, aby ten sobotni wieczór stał się dla nas wszystkich okazją do odkrywania własnej wiary w Zwycięzcę. Niech dzisiejszy koncert będzie wydarzeniem artystycznym, które przyniesie nam wszystkim wiele wzruszeń, ale i przede wszystkim refleksji. Pozdrawiam i życzę wielu wrażeń” – mówił Wójt Gminy Iwaniska, Marek Staniek. 

Miejsce, w którym odbyło się Oratorium jest wyjątkowe. To dawna siedziba magnacka rodu Ossolińskich wybudowana w XVII w. Zamek służył właścicielom i zachwycał gości swoją świetnością, niestety tylko niecałe 10 lat, gdyż został zniszczony w czasie potopu szwedzkiego. Nikt nie zdążył namalować go w całej okazałości. Od tego roku Zamek został wpisany jako Pomnik Historii i cieszy się niezwykłym powodzeniem wśród zwiedzających. Niniejsza premiera zgromadziła prawie pół tysiąca widzów. Udział w niej był niesamowitym przeżyciem i niósł za sobą wiele wrażeń.

Inicjatorem tego wydarzenia jest ks. Bp. Krzysztof Nitkiewicz. Wiele pracy poświęcił ksiądz kanonik Krzysztof Lechowicz – autor libretta do oratorium. Wykonanie Oratorium umożliwili darczyńcy i instytucje wspierające. Są nimi: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Diecezja Sandomierska, Wydawnictwo Diecezjalne i Drukarnia w Sandomierzu, Caritas Diecezji Sandomierskiej, Longin Bokwa Prezes Kopalni Dolomitu S.A., Samorząd Gminy Iwaniska, Instytucja Zamek Krzyżtopór w Ujeździe, Gminne Centrum Biblioteki i Kultury w Iwaniskach, Samorząd Powiatu Opatowskiego, Dyrektorzy Szkół Gminy Iwaniska Ekologiczny Związek Gmin Dorzecza Koprzywianki, Ostrowiecki Kombinat Budowlany S. A. Prezes PKS Ostrowiec Świętokrzyski – Stanisław Wodyński, Prezes Bruk-Bet – Krzysztof Witkowski, Zakład Remontowo-Budowlany „ADMA” Marian Macias i inni.

W uroczystości wzięli udział także parlamentarzyści, wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek oraz przedstawiciele lokalnych samorządów.

 
wstecz   dalej »