czwartek, 18 lipiec 2019
 
 
NIEZWYKŁA LEKCJA PATRIOTYZMU ZORGANIZOWANA DLA UCZNIÓW ZE SZKOŁY W UJEŹDZIE

UCZNIOWIE Z PUBLICZNEJ SZKOŁY PODSTAWOWEJ W UJEŹDZIE UCZESTNICZYLI W RAJDZIE ROWEROWYM ZORGANIZOWANYM W RAMACH 100. ROCZNICY ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI.

Celem wyprawy było zachęcenie do poznania przez uczniów historii, tradycji i przyrody swojej małej ojczyzny. Młodzi cykliści przejechali ponad 30 kilometrów. Trasa rajdu wiodła przez miejscowości Ujazd, Kujawy, Kamieniec, Przepiórów, Garbowice, Beradz, Góry Pęchowskie, ponownie przez Beradz, Garbowice, Przepiórów i dalej przez Mydłów, Boduszów, Toporów, znowu przez Ujazd a następnie przez Radwan aż do kwatery „Jędrusiów” Wygwizdów”. Wycieczka biegła przez Dolinę Koprzywianki i wąwozy lessowe.

Uczestnicy wyprawy minutą ciszy uczcili Legionistów Piłsudskiego przy obelisku upamiętniającym bój o Przepiórów. Mieli okazję zobaczyć Dworek w Przepiórowie i figurę Matki Boskiej, którą w 1926 roku Mieczysław i Józefa Rytlowie postawili dla uczczenia "najukochańszego syneczka Tysieńka", zmarłego w wieku trzech lat. Następnie udali się na cmentarz w Górach Pęchowskich, gdzie poznali historię miejsca poświęconego bohaterom poległym w walce o niepodległą ojczyznę. Po drodze zwiedzili Kościół WNMP w Mydłowie.Na zakończenie rajdu dotarli do legendarnej kwatery Jędrusiów z podziemnym bunkrem „Wygwizdów” w Kolonii Grzybów i pogłębili wiedzę na temat oddziału partyzanckiego działającego na ziemi kieleckiej w czasie II wojny światowej. Organizatorami wycieczki byli: dyrektor szkoły – Marcin Urbański oraz nauczyciele: Lucjan Szymański, Beata Jezierska i Anna Gołyska.

 
wstecz   dalej »