czwartek, 18 lipiec 2019
 
 
Zamek Krzyżtopór w Ujeździe doceniony na liście Pomników Historii
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wręczył w piątek, 20 marca 2018 roku, w Pałacu Prezydenckim rozporządzenia uznające nowe obiekty zabytkowe za Pomniki Historii. Wśród wyróżnionych znalazły się niezwykłe ruiny zamku Krzyżtopór w Ujeździe w gminie Iwaniska. W uroczystości gminę Iwaniska reprezentowali: Wójt Gminy Iwaniska Marek Staniek, Dyrektor Instytucji Zamek Krzyżtopór w Ujeździe Janusz Wójcik, Przewodniczący Rady Gminy Andrzej Ścibisz, Wiceprzewodniczący Rady Gminy Stanisław Górczyński i Wiesław Kowalczyk, Ewelina Staniek.  
                - Bardzo dziękuję, że lista Pomników Histrii będzie uwzględniała tak ważne i bliskie wielu Polakom, tak znane miejsca, które wszyscy podziwiamy - podkreślił Prezydent. Dziękował za opiekę nad „piękną, zabytkową substancją, nad tymi wielkimi świadectwami naszej historii, świadectwami naszych dziejów, czy w ogóle dziejów tych części dzisiejszej Polski, bo przecież nie wszystkie z tych obiektów były zbudowane polskimi rękami” – mówił Andrzej Duda. Wyjaśnił, że choć zrządzeniem losu znajdują się one dziś w granicach Polski, to stanowią bogactwo kultury europejskiej.
                - Ogromnie się cieszę, że z tym większą radością i z tym większym zainteresowaniem nasi rodacy i turyści z zagranicy będą przybywali, żeby te Państwa perełki w naszej historii, kultury, podziwiać - mówił Prezydent, zwracając się do osób reprezentujących obiekty, które zostały wpisane na listę Pomników Historii.


Na liście Pomników Historii znalazły się niezwykłe ruiny Zamku Krzyżtopór. Celem ochrony pomnika historii jest zachowanie, ze względu na wartości historyczne, artystyczne, naukowe i krajobrazowe oraz autentyczność substancji, zachowanej w formie trwałej ruiny, unikatowej manierystyczno - barokowej rezydencji obronnej o bogatym programie ideowym, będącej czołowym osiągnięciem architektury polskiej XVII w.
                Krzyżtop
ór należy do najlepiej zachowanych, w formie trwałej ruiny, obiektów typu "palazzo in fortezza", znanych nie tylko w Polsce, ale i za granicą. Pozostająca w ruinie od początków XIX w. budowla, zachowała w stanie czytelnym i w dużej mierze oryginalnym, podstawowe elementy: bastionowe fortyfikacje na planie pięcioboku i mury wkomponowanego w nie pałacu, z częściowo zachowanym wystrojem elewacji i detalem architektonicznym.

-Krzyżtopór to świadectwo burzliwych losów naszego kraju - powiedział Wójt Gminy Iwaniska Marek Staniek, jednocześnie zapraszając do zwiedzania zamku Krzyżtopór w Ujeździe.


 

 
wstecz   dalej »