wtorek, 18 czerwiec 2019
 
 
Uroczysta akademia z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Witaj maj, trzeci maj….” te słowa przyświecały uroczystej akademii, która się odbyła 28 kwietnia 2017 r. w Publicznym Gimnazjum im. Marszałka J. Piłsudskiego w Iwaniskach. Uroczystość rozpoczęła się od wprowadzenia Sztandaru Szkoły i odśpiewania hymnu państwowego.

Następnie uczniowie pod opieką pani dyrektor Zdzisławy Radzimowskiej i nauczycieli: Barbary Grześkiewicz i Elżbiety Dziamy, przypomnieli to ważne wydarzenie z kart naszej historii. Gimnazjaliści przebrani w stroje z epoki, przedstawili scenę bezpośrednio przed zaprzysiężeniem Konstytucji. Ten historyczny moment został utrwalony na płótnie przez największego polskiego malarza Jana Matejkę i fragment tego dzieła został odtworzony przez uczniów jako żywy obraz. Gimnazjaliści wcielili się między innymi w role: króla Stanisława Poniatowskiego, marszałka Sejmu Wielkiego Stanisława Małachowskiego, posła protestującego przeciwko Konstytucji Jana Suchorzewskiego, prezydenta Warszawy Jana Dekerta, Hugona Kołłątaja i innych. Każda postać z żywego obrazu została zaprezentowana, widzowie mogli się dowiedzieć o nastrojach panujących w Warszawie  226 lat temu.

Akademia została uświetniona tańcami. Zespół „Dworzanie” w przepięknych kostiumach zaprezentował poloneza i mazura. W ramach obchodów rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Publicznym Gimnazjum w Iwaniskach ogłoszono również konkurs plastyczny poświęcony temu wydarzeniu. Wyniki zostały ogłoszone w trakcie tej uroczystości. Dyplomy wręczyła pani dyrektor Zdzisława Radzimowska: I miejsce zajął Jan Staniek, II miejsce Aleksandra Kokosa, III miejsce Dominika Kołodziej i Paulina Górczyńska. Główną pracą plastyczną, wykonaną poza konkursem był Zamek Królewski w Warszawie, który stanowił dekorację tej uroczystości. Praca została namalowana przez uczennice: Annę Dorosińską, Aleksandrę Kołodziej i Paulinę Ścibisz.

            Uczniowie prowadzący na zakończenie podkreślili, iż należy pamiętać o ważnych wydarzeniach z naszej historii, by czerpać z nich siłę i mądrość.

                                                                                                      B. Grześkiewicz

 
wstecz   dalej »