wtorek, 18 czerwiec 2019
 
 
Radziecki żołnierz odnaleziony po ponad siedemdziesięciu latach

Na początku sierpnia 1944 roku na przyczółku baranowsko-sandomierskim toczyły się zacięte i ciężkie walki o wyzwolenie spod okupacji hitlerowskiej Ziemi Świętokrzyskiej. Jednostki pancerne wojsk radzieckich ścierały się z hitlerowskimi wojskami, zginęło wówczas wielu żołnierzy.

W tych ciężkich walkach brał udział 19 -letni Władimir Arkadiejewicz Popow - czołgista, który miał długi szlak bojowy za sobą. W dniu 10.08.1944r. podczas nalotu samolotów niemieckich na pozycje wojsk radzieckich czołg Władimira został zniszczony, wszyscy członkowie załogi zginęli. Wszyscy zostali pochowani w miejscu, gdzie zginęli, w ogrodzie majątku ziemskiego w miejscowości Gorzków.

Siostra Władimira otrzymała tylko lakoniczną informację ze sztabu armii o śmierci brata w Polsce. Od zakończenia II wojny światowej rodzina Władimira Popowa poszukiwała grobu swojego bohatera. Jednak dopiero dzięki determinacji, poświęceniu i zaangażowaniu wnuczka siostry czołgisty - Władimira Anatolijewicza Guzija udało się po 70 latach odszukać miejsce pochówku bohatera wojennego. Swój udział w tym mieli przyjaciele Władimira Guzija z Polski. Okazało się, że szczątki Władimira Popowa, po ekshumacji, zostały pochowane w mogile zbiorowej na cmentarzu żołnierzy radzieckich w Iwaniskach.

Po przejściu przez wszystkie procedury i formalności prawne uzyskano stosowne pozwolenia i zgodę na postawienie symbolicznego pomnika. Przy osobistym zaangażowaniu Pana Wójta Gminy Iwaniska Marka Stańka oraz pracowników urzędu gminy przystąpiono do realizacji planu.W dniu 05.05.2015r., w dniu 90 rocznicy urodzin czołgisty Władimira Popowa, został postawiony i odsłonięty symboliczny pomnik, złożono wieńce oraz zapalono znicze. W tym miejscu specjalne podziękowania należą się Zakładowi Kamieniarskiemu Pana Marka Grudnia z Iwanisk za wykonanie pomnika i jego postawienie, dla Pana Wójta Marka Stańka za osobiste zaangażowanie i wszechstronną pomoc w zakończeniu sprawy oraz szczególne podziękowania dla Panów z Ochotniczej Straży Pożarnej w Mydłowie za asystę honorową przy grobie żołnierza. Pamięć i uznanie dla młodych bohaterów wojennych, którzy oddali swoje życie za wolność sięga poza wszelkie granice. Warto o nich pamiętać.

 

Jarosław Piątek

 
wstecz   dalej »