wtorek, 18 czerwiec 2019
 
 
Chleb Iwański produktem tradycyjnym

Chleb Iwański z piekarni rodziny Bednarskich w Iwaniskach został wpisany na listę produktów tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. O tym, że chleb wypiekany tradycyjną metodą i w oparciu o przedwojenne przepisy, jest wyjątkowy, wiedzą chyba wszyscy mieszkańcy powiatu opatowskiego. Ale nie tylko. Pieczywo z Iwanisk trafia na stoły w najdalszych krańcach województwa świętokrzyskiego. Często po pachnący chleb na zakwasie przyjeżdżają też smakosze z innych części Polski.

 

- Kiedyś przyjechał człowiek z Warszawy. Jednorazowo kupił 20 bochenków chleba – mówi piekarz Stanisław Bednarski. Chleb można kupić w Iwaniskach, w piekarni, prosto z pieca. Kiedy nadchodzi czas wyjmowania pieczywa z pieca, w niewielkim pomieszczeniu ustawia się kolejka. Czym różni się Chleb Iwański od tych, które możemy kupić na półce w każdym sklepie?

- Do chlebów dodaje się teraz różne polepszacze, a ja robię chleb na zakwasie – wyjaśnia pan Stanisław. -  To przedwojenny przepis. Żeby chleb był dobry, trzeba pamiętać o każdym szczególe. Niezwykle ważna jest też metoda wypiekania. Piec chlebowy w iwańskiej piekarni może pomieścić jednorazowo około 90 bochenków chleba.

- W piecu palimy drzewem. Piec opalany węglem nie zdaje egzaminu – tłumaczy piekarz. – Nie używamy też żadnych blach, na blasze chleb wychodzi gorszy. Najlepszy jest ten pieczony na cegłach szamotowych. Rodzina Bednarskich, pan Stanisław wraz z synem Januszem, prowadzi piekarnię od lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Jednak z tajnikami wiedzy piekarskiej pan Stanisław zapoznawał się już od czasów okupacji.

Chleb Iwański trafił na listę produktów tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w lutym 2011. Na stronie ministerstwa można przeczytać dokładny opis procesu wypieku. Informacja ta przygotowana została przez Kingę Czub, nauczycielkę z Publicznego Gimnazjum w Iwaniskach. „Receptura przygotowania chleba iwańskiego znana jest na terenach województwa świętokrzyskiego od ponad 40 lat.

Z resztek pozostawionego w dzieży ciasta przygotowywany jest tzw. zaczyn do nowego zakwasu. Z odpowiednio wyrobionego ciasta, ręcznie formowane zostają bochenki chleba. Następnie układane są na wcześniej przygotowanych deskach i pozostawione do wyrośnięcia na około 20 minut. Chleb iwański wypiekany jest w piecu trzonowym zbudowanym z cegły szamotowej i opalany drzewem iglastym. Po wyjęciu chleba z pieca smarowany jest on wodą, co nadaje połysk wierzchniej skórce. O walorach chleba iwańskiego decyduje – jak przed laty: zmysł piekarza, wyjątkowa znajomość sztuki piekarskiej, duże doświadczenie w fachu piekarza oraz przywiązanie do tradycji piekarskiej. „Tworzony z sercem, bez użycia jakichś skomplikowanych maszyn, pachnie i smakuje niezwykle”.

 

 

 

 

 

 
wstecz   dalej »