czwartek, 18 lipiec 2019
 
 
TYDZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH W SZKOLE W UJEŹDZIE

10 czerwca 2019 roku w Publicznej Szkole Podstawowej w Ujeździe odbyło się podsumowanie Tygodnia Języków Obcych pod hasłem: „Znajomość języków jest bramą do wiedzy”.

Głównym celem trwających w szkole obchodów było podkreślenie roli znajomości języków we współczesnym świecie, zachęcanie do przełamania barier językowych i pogłębienie zainteresowań językami obcymi.

Obchody rozpoczęły warsztaty z języka francuskiego, które przeprowadziła pani Ewelina Pilchowiec – Góral. Lekcja francuskiego była dla uczniów nowością, gdyż wcześniej nie uczyli się tego języka. Podczas zajęć poznali nie tylko przydatne zwroty i wyrażenia, ale również dowiedzieli się o kulturze, obyczajach i zabytkach Francji. Dodatkowo pani Ewelina przygotowywała piosenkę w języku francuskim, którą zaśpiewano w trakcie akademii podsumowującej tydzień językowy.

W szkole został także zorganizowany konkurs o Wielkiej Brytanii, którego rozstrzygnięcie nastąpiło w dzień podsumowania. Zwycięzcy otrzymali nagrody z rąk dyrektora PSP w Ujeździe – Marcina Urbańskiego oraz organizatorów Tygodnia Języków Obcych – Anny Gołyskiej i Eweliny Pilchowiec – Góral.

Ponadto uczniowie pogłębiali i rozwijali znajomość języka angielskiego poprzez różnorodne gry i zabawy językowe, rozwiązywali quizy, odgrywali scenki, a młodsze dzieci oglądały bajki anglojęzyczne oraz słuchały historyjek obrazkowych. Ciekawym działaniem było też czytanie i tłumaczenie legend i tekstów historycznych, a następnie wcielanie się w postacie związane z historią krajów anglojęzycznych oraz Polski.

10 czerwca 2019 roku w dzień podsumowania działań językowych uczniowie przygotowali akademię przybliżającą ważne informacje na temat Wielkiej Brytanii. Zaprezentowali zabytki, zwyczaje, charakterystyczne potrawy i znane postacie. Na zakończenie zaśpiewali piosenki w języku francuskim i angielskim.

Tego dnia dyrektor PSP w Ujeździe, organizatorzy uroczystości, a także uczniowie reprezentujący Anglię i Francję – James Bond i francuska piosenkarka udali się do zaprzyjaźnionych ze szkołą instytucji przekazując podziękowania za współpracę w trzech językach: polskim, angielskim i francuskim. Podziękowania złożyli na ręce: wójta Gminy Iwaniska – Marka Stańka, sekretarz Gminy Iwaniska – Wiesławy Słowik, dyrektora Banku Spółdzielczego w Staszowie/Oddział Iwaniska – Edmunda Szymańskiego, dyrektor Instytucji Kultury Zamek Krzyżtopór- Elżbiety Charymskiej, dyrektor Gminnego Centrum Biblioteki i Kultury w Iwaniskach – Magdaleny Pietrzyk, dyrektor Gminnego Zespołu Ekonomiczno – Administracyjnego Szkół w Iwaniskach – Danuty Kargulewicz, przewodniczącej Rady Rodziców – Elżbiety Woźniak. 

„Organizowanie tego typu wydarzeń językowych daje możliwość zaprezentowania kompetencji i talentów językowych, rozwijania wiedzy dotyczącej kultury i krajów obcojęzycznych, a jednocześnie spędzania czasu na dobrej zabawie”. – mówi dyrektor szkoły.

 
wstecz   dalej »