wtorek, 18 czerwiec 2019
 
 
UCZNIOWIE PUBLICZNEJ SZKOŁY PODSTAWOWEJ W IWANISKACH WSPOMINALI POSTAĆ ŚWIĘTEGO JANA PAWŁA II


99. rocznica urodzin Świętego Jana Pawła II przypadająca na dzień 18 maja 2019 r. stała się dla uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej w Iwaniskach okazją do wspomnień życia i myśli naszego Papieża.

Spotkanie całej społeczności szkolnej oraz licznie przybyłych rodziców w dniu 17 maja 2019 r. rozpoczęła Dyrektor szkoły Pani Anna Michalska – Kapsiak. W serdecznej atmosferze i pięknej scenerii,wśród zapachów majowych  bzów wszyscy mogli poczuć się wspólnotą.

Tegoroczny program artystyczny kierował uwagę słuchaczy na potrzebę kształtowania podstawowych wartości człowieka – miłości, dobra, prawdy, piękna, modlitwy, wytrwałości, cierpliwości, które stanowią fundament życia chrześcijańskiego. W świecie pełnym zagrożeń czyhająych na młodych ludzi potrzeba przypominać o tym, co ważne w życiu człowieka. Trzeba pamiętać o prawdach podstawowych, fundamentalnych, o umiejętności dokonywania wyboru dobra w życiu. Warto sięgać do skarbca myśli nauczania Świętego Jana Pawła II, które są niejako testamentem dla nas Polaków, zadaniem do wypełnienia. Szczególnym drogowskazem dla dzieci i młodzieży mogą stać się słowa papieskiego nauczania:

„Musicie od siebie wymagać, choćby nawet inni od was nie wymagali. Trzeba być gotowym stawić czoło wszystkim trudnościom i pokonać wszystkie przeszkody, by osiągnąć zamierzony cel…”

W czasie uroczystości uczniowie wyrecytowali wiele pięknych i pełnych głębi tekstów przemówień papieskich. Można było pomyśleć o swoim życiu, zadumać się nad przesłaniem wiersza Buszmana „Takim być”

Dobrze by takim było być
Szczęśliwym, lecz nie ogłupiałym
I prostym, ale nie prostakiem
I mądrym, nie zarozumiałym.
Wymagającym, nie tyranem
I kochającym, nie kochliwym
Dostojnym być, lecz nie wyniosłym
I dobrym, a nie pobłażliwym.
Co dnia wierzę, że - uda się.
Odważnym, a nie hardym być
Stanowczym, ale nie upartym
I ufnym być, lecz nie naiwnym
Nie złotym, ale czegoś wartym.
Służebnym być, lecz nie służalczym
Troskliwym, ale nie nachalnym
Człowiekiem ludzkim nade wszystko
Choć niekoniecznie idealnym.

Tę wzruszającą szkolną uroczystość przygotowali uczniowie pod opieką swoich nauczycieli: Pani Małgorzaty  Banaczyk, Pani Joanny Madej, Pani Teresy Żurek, przy współpracy Rodziców.

Spotkanie przepełnione radością i nadzieją płynącą z wiary, że dobro zwycięży
w życiu człowieka, ubogacone piosenkami: „Jezus Ratownik”, „Tak jest mało czasu”, „Słowiański”, „Coś się święci” oraz tańcem przy piosence „Tak, tak, Panie” w wykonaniu uczniów klas: IIb, Va i VIa, zakończył wspólny śpiew „Barki”.

„Niech słowa tej pieśni zabrzmią w naszych ustach, napełnią serca i popłyną prosto do Domu Ojca”- wierzymy, że tak się stało… 
wstecz   dalej »