wtorek, 18 czerwiec 2019
 
 
UCZNIOWIE Z UJAZDU POKONALI KOLEJNĄ TRASĘ ROWEROWĄ


W sobotę 18 maja 2019 roku członkowie Klubu Pasjonatów Wycieczek Rowerowych ze szkoły w Ujeździe wyruszyli na kolejną wyprawę rowerową. Tym razem celem podróży była Góra Witosławska w Paśmie Jeleniewskim.

Trasa wycieczki rozpoczęła się spod budynku szkoły w Ujeździe  i przebiegała przez: Iwaniska, Plantę, Rudniki, Modliborzyce, Baranówek, Baćkowice i Witosławice. Rowerzyści mieli do pokonania około50 kilometrów.

W trakcie rajdu uczestnicy zwiedzali okoliczne, ciekawe miejsca dowiadując się wielu nowych informacji na ich temat. Najpierw zatrzymali się w zabytkowym parku w Plancie, gdzie podziwiali aleję kasztanową, aleje lipowe i kapliczkę z inskrypcją „Postawić kazała Siostra Miłosierdzia Cecylia Łępicka, 1859 roku”.

Kolejnym punktem wyprawy były Modliborzyce, gdzie cykliści ze szkoły w Ujeździe mieli możliwość zwiedzania kościoła parafialnego pod wezwaniem świętego Benedykta. Następnie zapalili symboliczny znicz na grobie uczestnika pierwszego patrolu konnego Kompanii Kadrowej 1914 roku – pułkownika Antoniego Zdzisława Jabłońskiego spoczywającego na tamtejszym cmentarzu.Dalej trasa wycieczki wiodła do Witosławic, miejscowości położonej w strefie ochronnej Jeleniowskiego Parku Narodowego. Stąd pieszo udali się leśną ścieżką prowadzącą na szczyt Góry Witosławskiej, gdzie znajduję się drewniana Kaplica pw. Zesłania Ducha Świętego z XVIII wieku. Na szczycie zachwycali się niezwykle urokliwym krajobrazem i klimatem tego miejsca. Schodząc odpoczęli chwilę obok kapliczki z przepiękną rzeźbą Chrystusa upadającego pod krzyżem.

Dzięki współpracy z proboszczem parafii pod wezwaniem Matki Bożej Matki Kościoła i św. Stanisława Kostki w Nagorzycach, księdzem Wiesławem Grzegorczykiem pobyt w Witosławicach oraz na Górze Witosławskiej był niezwykle ciekawym wydarzeniem o charakterze edukacyjnym.

W drodze powrotnej uczestnicy rajdu odwiedzili Kościół św. Mikołaja w Baćkowicach. Rowerzyści zostali tu przywitani przez wicedziekana dekanatu świętokrzyskiego, a jednocześnie włodarza parafii księdza kanonika Jerzego Kubika, który opowiedział  wiele ciekawostek o kościele i jego patronie.

Mimo niemal całodniowej wyprawy i upalnej pogody wszyscy dzielnie pokonali wymagającą trasę. Wycieczka stanowiła nie tylko aktywny sposób spędzania wolnego czasu, ale również żywą lekcję historii i poznawania niezwykle urokliwych regionów województwa świętokrzyskiego.

Organizatorami rajdu byli dyrektor szkoły – Marcin Urbański oraz nauczycielka języka angielskiego – Anna Gołyska.

 
wstecz   dalej »