wtorek, 18 czerwiec 2019
 
 
ZACZYTANA PRZERWA W SZKOLE W UJEŹDZIE POD HONOROWYM PATRONATEM WÓJTA GMINY IWANISKA  MARKA STAŃKA

W dniach 09 – 13 maja 2019 roku Publiczna Szkoła Podstawowa w Ujeździe przystąpiła do ogólnopolskiej akcji „Przerwa na czytanie” w ramach XVI Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek. Działaniom  propagującym czytelnictwo  przyświecały słowa Wisławy Szymborskiej: "Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła.

Udział w „Przerwie na czytanie” miał na celu  promocję czytelnictwa wśród uczniów oraz rozbudzenie ich pasji i zainteresowań czytelniczych. 13 maja 2019 roku całą społeczność uczniowską przekonywali do tego niecodzienni lektorzy: wójt Gminy Iwaniska – Marek Staniek, wiceprzewodnicząca Rady Gminy Iwaniska – Zofia Kowalska, przewodnicząca Komisji ds. Oświaty, Kultury, Zdrowia i Bezpieczeństwa Publicznego – Zofia Kokosa, dyrektor Instytucji Kultury Zamek Krzyżtopór w Ujeździe– Elżbieta Charymska, dyrektor Gminnego Centrum Biblioteki i Kultury w Iwaniskach – Magdalena Pietrzyk, Przewodnicząca Rady Rodziców – Elżbieta Woźniak, dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej w Ujeździe – Marcin Urbański orazksiądz Adam Pikula.Tego wyjątkowego dnia czytane były znane i mniej znane legendy dotyczące najbliższych regionów i Małej Ojczyzny. Opowiadania wzbudziły ciekawość i zainteresowanie wszystkich, którzy słuchali z zapartym tchem poznając historie i treści polskich legend oraz dowiadując się nowych ciekawostek na temat okolicznych miejscowości. Uczniowie w różnych grupach wiekowych wysłuchali niezwykłych opowieści m.in. o  Opatowie,  o tajemnicach Zamku Krzyżtopór w Ujeździe i pobliskich okolicach.

„Przerwę na czytanie” koordynowali: dyrektor PSP w Ujeździe – Marcin Urbański oraz nauczyciele – Teresa Słowik i Anna Gołyska.

Działania realizowane w ramach akcji w szkole powiązane były również z 3. Narodowym Dniem Czytania Pisma Świętego przypadającego na niedzielę 5 maja 2019 i inaugurującego 11. Tydzień Biblijny pod hasłem zaczerpniętym z pierwszego Listu św. Piotra: “Głosili ewangelię mocą Ducha Świętego”. Włączając się w te obchody w szkole został zorganizowany „Tydzień Czytania Pisma Świętego”, podczas którego ks. Adam Pikula codziennie czytał fragmenty Ewangelii według św. Jana zarówno przedszkolakom, jak i starszym uczniom.

W miesiącu maju w szkole organizowany jest także kiermasz książek, na którym uczniowie, rodzice i nauczyciele mają okazję zakupić wybrane pozycje książkowe. Kiermasz zyskuje wielu zwolenników chętnie nabywających nowe okazy oraz stanowi jedno z wielu działań upowszechniających czytelnictwo.

Podsumowując działania czytelnicze dyrektor PSP w Ujeździe – Marcin Urbański podziękował wszystkim za aktywne uczestnictwo w akcjach, które mają wielką wartość edukacyjną. „Obecnie ważne jest zwrócenie uwagi na konieczność czytania, by obudzić w dzieciach nawyk do sięgania po książki, a skutecznym na to sposobem jest między innymi głośne czytanie. „Zaczytana przerwa”oraz „Tydzień Czytania Pisma Świętego” okazały się niesamowitymi spotkaniami czytelniczymi, a czytanie przez znane osoby dostarczyło wielu ciekawych wrażeń” – dodał dyrektor.

 
wstecz   dalej »