czwartek, 18 lipiec 2019
 
 
UCZNIOWIE Z UJAZDU ROZPOCZĘLI SEZON ROWEROWY


W sobotę 11 maja 2019 roku uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Ujeździe uczestniczyli w rajdzie rowerowym  zorganizowanym w ramach działającego w szkole Klubu Pasjonatów Wycieczek Rowerowych.

Trasa wyprawy wiodła przez trzy gminy Iwaniska, Lipnik i Opatów i obejmowała następujące miejscowości: Ujazd, Toporów, Boduszów, Mydłów, Krępa, Tęcza, Iwaniska Kaczyce, Grocholice, Włostów, Karwów oraz Tudorów.

Pierwszym punktem rajdu był Włostów, gdzie znajduje się średniowieczny kościół pw. Jana Chrzciciela. Pierwsza świątynia miała tu powstać przed 1153 rokiem. W tymże kościele miał być ochrzczony około 1160 roku Wincenty Kadłubek. Kościół pw. Jana Chrzciciela wybudowany został w drugiej połowie XIII w. lub na początku XIV w. O tych i innych ciekawych wydarzeniach z życia włostowskiej parafii uczniowie z Ujazdu usłyszeli od wicedziekana dekanatu opatowskiego, a jednocześnie proboszcza parafii – księdza kanonika Pawła Golińskiego. We Włostowie uczestnicy wycieczki rowerowej mieli możliwość zobaczenia Pałacu Karskich oraz kaplicy grobowej Karskich.

Następnie trasa wiodła do Karwowa, gdzie przy wylocie pięknego wąwozu znajduje się źródełko i kaplica Błogosławionego Wincentego Kadłubka. Był on pierwszym znanym kronikarzem, a także autorem Kroniki Polskiej. Urodził się właśnie w Karwowie. Woda ze źródełka wypływa spod tablicy z wizerunkiem tego błogosławionego i według miejscowych wierzeń ma lecznicze właściwości, a szczególnie dobrze działa na oczy.

Kolejnym punktem wyprawy była miejscowość Tudorów, który słynie z ruin średniowiecznego zamku. Z całego założenia zachowała się dwudziestometrowa kamienna wieża, zbudowana na planie prostokąta. Zbudowano ją  około połowy XIV wieku. Miała służyć jako rezydencja obronna.

W drodze powrotnej członkowie Klubu Pasjonatów Wycieczek Rowerowych zwiedzili zbudowany w latach 1900-1905 kościół pod wezwaniem św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Iwaniskach.

Dystans ok 50 km młodzi cykliści z Ujazdu pokonali  w znakomitej kondycji i świetnych humorach. Niektórzy z nich te okolice poznawali pierwszy raz. Trasa wycieczki była zróżnicowana. Uczniowie jechali nie tylko po równym terenie, ale także musieli zmierzyć się z podjazdami pod liczne pagórki. Po ponad sześciogodzinnej wycieczce uczestnicy rajdu z uśmiechem na ustach, zadowoleni i z bagażem nowych wrażeń powrócili do Ujazdu.

Organizatorami rajdu rowerowego byli dyrektor szkoły – Marcin Urbański oraz nauczycielka języka angielskiego – Anna Gołyska.


 
wstecz   dalej »