niedziela, 16 czerwiec 2019
 
 
TRADYCJA WIELKANOCNA Z KOŁEM GOSPODYŃ WIEJSKICH W KUJAWACH


W sobotę 6 kwietnia 2019 roku Koło Gospodyń Wiejskich w Kujawach zorganizowało spotkanie z tradycją wielkanocną, które wprowadziło zebranych w klimat zbliżających się świąt.

Obecni na nim byli zaproszeni goście: wójt Gminy Iwaniska – Marek Staniek, sekretarz Gminy Iwaniska – Wiesława Słowik, radny Rady Gminy Iwaniska – Gabriel Majsak, dyrektor Instytucji Kultury Zamek Krzyżtopór w Ujeździe – Elżbieta Charymska, dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej w Ujeździe – Marcin Urbański,sołtys Sołectwa Kujawy – Piotr Niziałek. Nie zabrakło również członkiń Koła Gospodyń  Wiejskich w Kujawach oraz licznie zgromadzonych mieszkańców Sołectwa Kujawy.

Panie z KGW przygotowały wystawę ozdób wielkanocnych. Znalazły się na niej palmy, koszyki z wikliny, jajka ozdobione sznurkiem oraz tradycyjne pisanki malowane woskiem i barwione wywarem z cebuli jak również zajączki z sianaoraz inne ciekawe ozdoby. Nie było osoby, która nie zatrzymałaby się choć na chwilę, żeby popatrzeć na rękodzieło pań z sołectwa Kujawy.
Następnie przyszła pora na degustację smakowitych potraw. A było w czym wybierać. Na wielkanocnym stole nie zabrakło baranka, szynki, kiełbasek, wielkanocnej baby, mazurków, żuru z białą kiełbasą, rzeżuchy, jaj ręcznie malowanych, faszerowanych. Nie tylko tradycyjne dania stanowiły ozdobę stołów. Wiele pań pokusiło się o bardziej wymyślne potrawy w postaci wykwintnych ciast. Jedzenie zachwycało nie tylko smakiem, ale i wyglądem.

Wójt Marek Staniek złożył podziękowania członkiniom KGW w Kujawach za aktywność, wyrażając przy tym nadzieję, że środowisko gospodyń wiejskich będzie się dalej integrować i zacieśniać współpracę pomiędzy sobą oraz rozsławiać imię gminy.

Serdecznie dziękujemy wójtowi Gminy Iwaniska – Markowi Stańkowi oraz sekretarz Gminy Iwaniska Wiesławie Słowik za wsparcie i pomoc w realizacji naszych inicjatyw, które służą rozwojowi sołectwa Kujawy, mówiła przewodnicząca KGW. Bez podziękowań nie zostawiamy także naszego radnego – Gabriela Majsaka oraz sołtysa – Piotra Niziałka za wszelką pomoc w realizacji zadań naszego Koła, dodała Barbara Niziałek. Składamy słowa uznania i podziękowania dyrektorowi Publicznej Szkoły Podstawowej w Ujeździe – Marcinowi Urbańskiemu za wszelkie działania, które podejmował razem z nauczycielami szkoły w Ujeździe – Panią Anną Gołyską oraz księdzem Rafałem Golonką na rzecz Koła Gospodyń Wiejskich oraz  Sołectwa Kujawy, zakończyła przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Kujawach.

 
wstecz   dalej »