niedziela, 16 czerwiec 2019
 
 
UCZNIOWIE PUBLICZNEJ SZKOŁY PODSTAWOWEJ W UJEŹDZIE PAMIĘTAJĄ MIĘDZYNARODOWYM DNIU TEATRU

28 marca 2019 roku wizytą w Teatrze im. Stefana Żeromskiego w Kielcach i  warsztatami ,,ABC aktorstwa” uczniowie szkoły w Ujeździe uczcili Międzynarodowy Dzień Teatru.

Wycieczka została poprzedzona zajęciami poszerzającymi wiedzę o całym środowisku teatru. Uczniowie poznali pracę scenografa, choreografa, reżysera oraz wszystkich osób pracujących nad spektaklem. Dowiedzieli się też, jak zbudowana jest scena ijak wygląda teatr „od kuchni”. W szkole działa Koło Teatralne, które dla dzieci jest sposobem na rozwijanie otwartości, a to z kolei pozytywnie wpływa na zaradność w  późniejszym życiu.

Aby całkowicie rozbudzić  zainteresowania uczniów sztuką teatru, niezbędne jest poddawanie ich oddziaływaniu atmosfery panującej w budynku, sali wypełnionej publicznością. Obejrzenie przygotowanego przez doświadczonych aktorów przedstawienia,,Pinokio” Carla Collodiego było dla wszystkich przyjemnymi twórczym doświadczeniem. Opowieść o dorosłości,o konsekwencjach złych wyborów, o znaczeniu słów i odpowiedzialnego ich używania dostarczyła niesamowitych wrażeń. Młodzi widzowie, oglądając  przedstawienie, uczyli się i bawili jednocześnie. Byli pod wrażeniem gry aktorskiej i rekwizytów teatralnych.

Niezwykłą atrakcją była lekcja teatralna, którą przeprowadziła aktorka Beata Pszeniczna – grająca Świerszcza Arlekina w „Pinokio”. Wiele działo się na dużej scenie teatru, a jeszcze więcej było radości. Prowadząca zajęcia uczyła swobodnego bycia na scenie, wyrażania różnych emocji (płaczu, śmiechu, złości),umiejętności gry zespołowej,a także zdolności czujnego słuchania i reagowania na zachowania partnerów scenicznych. Było tak ciekawie,że uczniowie ze smutkiem zakończyli warsztaty i swój pobyt w teatrze, i już myślą o kolejnej wizycie.

Organizatorami wyjazdu byli: dyrektor szkoły – Marcin Urbański, nauczycielki języka polskiego – Teresa Słowik i Anna Maj oraz nauczycielka języka angielskiego – Anna Gołyska.

 
wstecz   dalej »