niedziela, 16 czerwiec 2019
 
 
DZIEŃ DLA NIEPODLEGŁEJ W SZKOLE W UJEŹDZIE POD PATRONATEM WÓJTA GMINY IWANISKA

 W uroczystościach udział wzięli: wójt Gminy Iwaniska – Marek Staniek,  radna – Zofia Kowalska, radny Rady Gminy Iwaniska – Władysław Orkisz, przewodnicząca Rady Rodziców – Elżbieta Woźniak, dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej w Ujeździe – Marcin Urbański, nauczyciele, pracownicy szkoły, uczniowie oraz licznie przybyli rodzice, dziadkowie i mieszkańcy okolicznych miejscowości.

Obchody  rozpoczęły się uroczystą akademią upamiętniającą długą drogę do wolności polskiego narodu, który przez 123 lata niewoli nigdy nie pogodził się z utratą niepodległości i podejmował trud walki o wolną Polskę. Akademia zakończyła się  modlitwą za Ojczyznę oraz  odśpiewaniem pieśni ,,Boże, coś Polskę”. Gratuluję wam umiejętności aktorskich. To była niezwykła lekcja historii, ale też lekcja wychowania patriotycznego – mówił wójt Gminy Iwaniska Marek Staniek.

Następnym punktem „Dnia dla Niepodległej” był polonez zatańczony przez uczniów klas IV – VIII  na tle biało-czerwonej flagi. Został on uwieńczony  lecącymi ku niebu balonami w barwach narodowych.


Kolejnym działaniem obchodów100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości było zakopanie KAPSUŁY CZASU z życzeniami dla Polski. Swoje listy do przyszłych pokoleń złożyli uczniowie, nauczyciele, mieszkańcy Ujazdu i pobliskich miejscowości. Następnie naszkolnym podwórku posadzono symboliczny DĄB NIEPODLEGŁOŚCI –symbol wytrwałości i  nieśmiertelności.

W ramach obchodów ,,Dnia dla Niepodległej” dzieci z oddziału przedszkolnego przygotowywały ,,Biało-czerwone przysmaki na 100-lecie Niepodległości”. Były to m.in.: biało-czerwone kanapki z serem i dżemem, biało-czerwone babeczki z dżemem i lukrem, biało-czerwone kanapki z twarogiem i pomidorem oraz biało-czerwone pierniki. W drugim oddziale przedszkolnym odbyły się zajęcia plastyczne „Polskie symbole narodowe oczami dziecka” połączone z projekcją filmu o tematyce patriotycznej. Klasy  I – III natomiast wzięły udział w szkolnym czytaniu utworów patriotycznych, wykonywały biało-czerwone kotyliony oraz „Kodeks postaw patriotycznych”.

Ważnym działaniem było również odwiedzenie  Miejsc Pamięci Narodowej w Ujeździe, na Haliszce, w Konarach, w Modliborzycach, w Kolonii Grzybów oraz w Iwaniskach, gdzie zapalono znicze i złożono wiązanki kwiatów.

Uczniowie klas  IV-VIII,,poszukiwali” patriotyzmu  w literaturze. Umożliwiła im to przygotowana wystawa książek połączona  z projekcją  filmu ,,Pan Tadeusz”, a także prezentacja multimedialna: ,,Najpiękniejsze polskie zabytki”.

Ponadto młodzież z  klas VII i VIII wykonała plakaty okolicznościowe w języku niemieckim. Czytamy na nich m.in.: „Teraz Niemcy są dla nas ważnym partnerem biznesowym. Mimo, że w historii nie byliśmy przyjaciółmi, to jednak nasze stosunki bardzo się poprawiły i trwają tak do dziś. Teraz zawsze oba państwa mogą liczyć na siebie nawzajem. Znajomość języka niemieckiego zwiększa twoje szanse na znalezienie w przyszłości ciekawej i dobrze płatnej pracy. Ze względu na zacieśnioną współpracę polsko-niemiecką w naszym kraju bardzo ceni się pracowników z dobrą znajomością niemieckiego”.

W tym uroczystym dniu w szkole rozbrzmiewały pieśni patriotyczne. O symbolicznej godzinie 11.11 w Szkole w Ujeździe odśpiewano cztery zwrotki  „Mazurka Dąbrowskiego”.. Odbyły się również finały: „Konkursu100 pytań z dziedziny bankowości na100-lecie odzyskania niepodległości” oraz ,,Turnieju szachowego na  100-lecie niepodległości”.

Składam serdeczne podziękowania wójtowi Gminy Iwaniska – Markowi Stańkowi za objęcie honorowym patronatem „Dnia dla Niepodległej”. Pana patronat podniósł prestiż naszych obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, mówił Marcin Urbański – dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej w Ujeździe. Dziękuję nauczycielom, uczniom, a także  rodzicom, którzy bardzo chętnie angażują się w podejmowane przez szkołę działania, dodał dyrektor.

 
wstecz   dalej »