wtorek, 18 czerwiec 2019
 
 
ORĘDZIE MIŁOŚCI Z GROTY BETLEJEMSKIEJ - JASEŁKA RELIGIJNO  PATRIOTYCZNE W SZKOLE W UJEŹDZIE


13 grudnia 2018 roku w Publicznej Szkole Podstawowej w Ujeździe odbyły się jasełka bożonarodzeniowe o charakterze patriotycznym pod hasłem: „Przesłanie Miłości”.

W uroczystości udział wzięli: wójt Gminy Iwaniska – Marek Staniek, radny Rady Powiatu Opatowskiego– Zbigniew Wołcerz, dyrektor Banku Spółdzielczego w Staszowie/Oddział Iwaniska – Edmund Szymański, radny Rady Gminy Iwaniska – Władysław Orkisz, przewodnicząca Rady Rodziców – Elżbieta Woźniak, dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej w Ujeździe – Marcin Urbański, nauczyciele, pracownicy szkoły, uczniowie, a także licznie zgromadzeni rodzice, dziadkowie oraz mieszkańcy społeczności lokalnej.
Tegoroczny występ jasełkowy nawiązując do 37 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce, był wyrazem głębokiej zadumy nie tylko religijnej, ale i patriotycznej. Program przygotowany przez ks. Rafała Golonkę i Annę Gołyską przybliżał tajemnice tęsknoty człowieka za Miłością, którą przynosi światu nowonarodzone Dziecię. Występujący uczniowie wygłosili „orędzie Miłości z Groty Betlejemskiej” skłaniając do refleksji nad sensem własnego życia w tym tak zabieganym świecie.

Nawet w tak radosne święta, jakimi niewątpliwie są święta Bożego Narodzenia warto pamiętać o ważnych rocznicach w historii naszej ukochanej Ojczyzny. Jak pewnie zauważyliście nasza młodzież  przygotowała piękną dekorację świąteczną, na której znajdują się biało-czerwone promienie miłosierdzia. Biało-czerwone a więc nawiązujące do polskich symboli narodowych, mówił dyrektor PSP w Ujeździe – Marcin Urbański

Scenariusz ukazywałtakże treści patriotyczne. Na scenie wystąpili Polscy żołnierze przebywający z dala od rodzin, powstaniec, samotny staruszek wracający wspomnieniami do walki w obronie Ojczyzny, poeta cytujący wiersz Cypriana Kamila Norwida „Moja Piosnka”: „do kraju tego, gdzie kruszynę chleba podnoszą z ziemi przez uszanowanie dla darów nieba – tęskno mi Panie…”. Nie zabrakło także słów generała Jaruzelskiego ogłaszającego wprowadzenie stanu wojennego. Przedstawiane treściniosły przesłanie miłości i pokoju nie tylko na czas świąteczny, ale codzienność wypełnioną postawą w umiłowaniu Boga, Ojczyzny i drugiego człowieka. Ważnym elementem jasełek były postaci Świętej Rodziny: Maryi z Dzieciątkiem Jezus, w którą wcieliła się mama uczennic szkoły –Pani Anna Kubala razem ze swoim  synem Bartkiem oraz Józefa, którego rolę odegrał pracownik szkoły – Adam Tomczyk.

Po przedstawieniu życzenia świąteczne złożyli zaproszeni goście, przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego – Patrycja Lenart oraz dyrektor PSP w Ujeździe – Marcin Urbański. Niech świątecznym dniom spędzonym w rodzinnym gronie towarzyszy radość, poczucie spokoju i zrozumienia. Nowy Rok niech przyniesie optymizm, wiarę i szczęście oraz spełnienie wszelkich zamierzeń, mówił wójt Gminy Iwaniska – Marek Staniek.

Dyrektor PSP w Ujeździe – Marcin Urbański zakończył uroczystość wierszem księdza Jana Twardowskiego „Pomódlmy się w Noc Betlejemską, w noc szczęśliwego rozwiązania, by wszystko się nam rozplątało, węzły, konflikty, powikłania. Oby się wszystkie trudne sprawy porozkręcały jak supełki, własne ambicje i urazy zaczęły śmieszyć jak kukiełki…”.

 
wstecz   dalej »