środa, 24 kwiecień 2019
 
 
Gminne obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości


W Iwaniskach świętowanie 100-lecia niepodległości kraju rozpoczęło się już w piątek 9 listopada, kiedy podczas uroczystego apelu w szkołach na terenie gminy o godz. 11.11 włączono się w bicie rekordu śpiewania hymnu Polski.

Główne uroczystości z okazji odzyskania niepodległości odbyły się w Iwaniskach w niedzielę 11 listopada. Rozpoczęła je Msza Święta w kościele św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Iwaniskach pod przewodnictwem proboszcza ks. Wacława Gieńca a homilię wygłosił ks. Krzysztof Religa. W Eucharystii uczestniczyły władze samorządowe: przewodniczący rady powiatu opatowskiego Zbigniew Wołcerz, wójt Iwanisk Marek Staniek oraz radni rady powiatu i rady gminy a także  również poczty sztandarowe OSP straży pożarnej i gimnazjum im. Marszałka Józefa Piłsudskiego.O godz. 16.00 w budynku Publicznej Szkoły Podstawowej w Iwaniskach odbył się koncert „Radośni z Wolności Dumni z Polskości”, którego inicjatorem i organizatorem był wójt gminy Marek Staniek a prowadzącą sekretarz gminy wraz z Gminnym Centrum Biblioteki i Kultury w Iwaniskach.

Po złożeniu wieńców pod tablicą upamiętniającą patrona Publicznego Gimnazjum – Marszałka Józefa Piłsudskiego odśpiewano hymn państwowy i rozpoczęły się występy dzieci i młodzieży ze szkół położonych na terenie gminy Iwaniska, którzy byli przygotowywani przez swoich opiekunów, nauczycieli i pracowników GCBiK oraz Magdalenę Szemraj, która prowadzi przy GCBiK ognisko muzyczne. W czasie występów śpiewane były pieśni i piosenki o charakterze patriotyczno -  narodowym oraz przedstawiono tańce ludowo – patriotyczne, przygotowane przez zespół dworzanie. 

Swą obecnością w uroczystościach gminnego święta niepodległości zaszczycili: Kazimierz Kotowski – poseł RP,  Bogusław Włodarczyk i Gustaw Saramański starostowie opatowscy, Marek Staniek wójt Gminy Iwaniska, Katarzyna Michalska – Kapsiak - p.o dyrektora PSP w Iwaniskach,  ks. Wacław Gieniec – proboszcz parafii Iwaniska, radni rady powiatu i rady gminy.

 
wstecz   dalej »