czwartek, 18 lipiec 2019
 
 
Archiwum
Uczcili św. Stanisława Kostkę

Dzieci i młodzież ze szkół położonych na terenie parafii Iwaniska uczestniczyli w trzydniowym Triduum w dniach 16 -18 września poświęconym ich patronowi – św. Stanisławowi Kostce. Przez trzy dni rozważali z pomocą kapłanów tajemnicę jego życia i śmierci, które dokonywały się w opinii świętości. Ostatniego dnia Triduum uczniowie Publicznej Szkoły w Ujeździe pod przewodnictwem ks. Rafała Golonki i nauczycieli przygotowali przepiękny spektakl o życiu św. Stanisława. Św. Stanisław już od najmłodszych lat miał ogromne pragnienie świętości. Pochodził jednak ze słynnego rodu, co uniemożliwiało mu realizacje marzeń do tego stopnia, że nawet zakon ze względu na pochodzenie postanowił odmówić mu przyjęcia. Św. Stanisław jednak był wytrwały w dążeniu i postanowił uciec by służyć w zgromadzeniu Jezuitów. Sama ucieczka okazała się błogosławioną, w jednym z kościołów protestanckich Stanisław otrzymał Komunie Świętą z rąk anioła, o czym można dowiedzieć się z jego zapisków. Zmarł 15 sierpnia po krótkiej i nagłej chorobie oraz prośbie jaką złożył w liście do św. Wawrzyńca – o śmierć w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. „Dzięki Wam mogliśmy poczuć skrawek nieba” – mówił proboszcz ks. Wacław Gieniec na zakończenie spektaklu dziękując kadrze nauczycielskiej i rodzicom za tak wspaniałe dzieci. Swą obecnością zaszczycili również wójt gminy Iwaniska – Marek Staniek wraz z sekretarz Wiesławą Słowik.

Czytaj całość...
 
Uroczystości poświęcone "Jędrusiom"


Na Wygwizdowie (gmina Bogoria) w niedzielę 16 września odbyły się uroczystości poświęcone oddziałowi partyzanckiemu „Jędrusie”. Na pograniczu gmin w miejscu gdzie zbudowany był bunkier odbyła się Msza Święta sprawowana przez proboszcza par. Szczeglice ks. Stanisława Wiktora oraz wikariusza z Iwanisk – ks. Rafała Golonkę. Po wspólnej Eucharystii, odbył się krótki występ artystyczny dzieci ze szkół w Ujeździe i Szczeglicach, poświęcony czci bohaterów. Honorową salwę dla uświetnienia uroczystości wydała Staszowska Grupa Rekonstrukcji Historycznej Oddział Partyzancki „Jędrusie”.

Na uroczystościach patriotycznych licznie zgromadzili się mieszkańcy obu gmin wraz ze swymi włodarzami. Gminę Bogoria z radnymi i Sołtysem Wiesławem Barabaszem reprezentował wójt gminy Bogoria Czesław Brudek. Gmina Iwaniska reprezentowana była przez przewodniczącego rady powiatu Zbigniewa Wołcerza oraz wójta Marka Stańka wraz z sekretarz Wiesławą Słowik, radną rady powiatu opatowskiego oraz Marią Serwinowską, również radną rady powiatu.

Po zakończonych uroczystościach wszyscy obecni mogli się rozgrzać wojskową grochówką oraz kiełbaską z grilla.

Czytaj całość...
 
<< « start < wstecz 1 2 dalej » > koniec » >>

Pozycje :: 1 - 12 z 15