niedziela, 16 czerwiec 2019
 
 
Archiwum
Dożynki Gminne 2018

26 sierpnia w Uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej w Iwaniskach odbyły się dożynki gminne. Zaproszeni mieszkańcy wraz z władzami gminy wraz z sołtysami i kołami gospodyń wiejskich oraz tutejszymi rolnikami przeżywali tegoroczne święto plonów. Dziękczynienie za zbiory rozpoczęła uroczysta Msza Święta pod przewodnictwem ks. Wacława Gieńca – proboszcza parafii. Na zakończenie Eucharystii dokonano poświęcenia wieńca dożynkowego a następnie korowód dożynkowy na czele z wójtem gminy Markiem Stańkiem wyruszył w kierunku stadionu.

Starostami tegorocznych dożynek byli: Zofia Kokosa – rolniczka mieszkająca we wsi Tęcza, mężatka i matka dwójki dzieci. Gospodaruje na 26 ha. zajmując się głównie uprawą roślin zbożowych oraz bydła. Piotr Paluch – sołtys Iwanisk zarządzający 36 ha. Zajmuje się uprawą roślin zbożowych i strączkowych. Dożynki prowadziła Wiesława Słowik – sekretarz Gminy. Starostowie wraz  z delegacjami  poszczególnych sołectw  złożyli chleb dożynkowy na ręce wójta między przybyłych gości. W części oficjalnej wójt gminy docenił pracę rolników. „Gdyby nie Wasza praca, zaangażowanie i poświęcenie nie było by tego chleba. To dzięki Wam możemy dziś świętować” – mówił Marek Staniek. Wojewodę Świętokrzyskiego reprezentował Tomasz Staniek, który odczytał list do rolników skierowany od premiera Mateusza Morawieckiego. Swą obecnością zaszczyciły również władze powiatu Opatowskiego w osobie przewodniczącego Rady Powiatu Zbigniewa Wołcerza.

Swoje stoisko miały koła gospodyń wiejskich z Gryzikamienia, które włączają się w życie społeczności lokalnej oraz kultywują dawne zwyczaje i obrzędy. Znajdowało się również stoisko sołectwa Iwaniska, w którym można było podziwiać dożynkowy folklor i rękodzieło, przygotowali je Beta Piszczela i Katarzyna Szczepańska. Swą reprezentacje w osobie Zofii Domagały miał klub seniora działający w budynku GCBiK oraz Krus.

W części artystycznej wystąpiły dzieci i młodzież ze szkół z terenu gminy na czele z zespołem „Dworzanie” nad którym opiekę artystyczną sprawuje Elżbieta Dziama oraz grupa taneczno wokalna z GCBiK pod kierownictwem Magdaleny Szemraj. Występy cieszyły się ogromnym zainteresowaniem społeczności lokalnej.

Gwiazdami wieczoru były Lizy Kotlyarenko– gwiazda romskiego pochodzenia, która mimo pochmurnej pogody rozgrzewała publiczność wraz ze swoim zespołem znanymi piosenkami a następnie Mariusz Cierpikowski wokalista disco polo  z zespołu Voyager Music.

Tegoroczne święto plonów wpisuje się w 100 lecie niepodległości. Z tej okazji rozdano smaczne pierniczki między innymi w barwach narodowych.

Czytaj całość...
 
Ostrzeżenie meteo
 
 
<< « start < wstecz 1 2 dalej » > koniec » >>

Pozycje :: 1 - 12 z 13